SWR ve Empedans Nedir?

Yagi, J pol ve Dipole antenlerin yapımı her ne kadar kolay görünse de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu unutmamak gerekiyor. Ölçüler konusunda ne kadar dikkatli olunsa da, alüminyum saflık oranı veya kullanılan malzemeni et kalınlığı gibi nedenlerle SWR çok yüksek olabilir. “Niye olmuyo bu ya” diyerek, biraz zorlamamız durumunda ise; cihazımız zarar görebilir. Tabii ki henüz bir anten yapmadım ama acele etmeyi bırakalı uzun zaman olduğu için araştırma konusuna biraz ağırlık veriyorum.

SWR nedir, SWR ne demek sorusunun arkasından yapılan ilk aramanın empedans nedir ve empadans ne demek olduğuna neredeyse eminim. Çünkü aynı aramaları yapıyor olmama rağmen, ben de uzun bir süre doğru düzgün bir bilgi edinemedim. Her edindiğim bilgi, biraz daha geriden araştırma yapmam gerektiğine işaret etse de, kafamdaki soru işaretleri, uyumama engel olamayacak oranda ufaldılar.

Amatör telsizcilere ait bir forum sitesinde, sorulan bir soruya verilen bir cevapta; SWR’nin ne demek olduğu çok güzel özetlenmiş.

Sorularınızın yanıtını bulmadan önce SWR yani Standing Wave Ratio (Duran dalga oranı)’ nun ne olduğuna değinmek lazım.

SWR : Telsiz çıkışı ile kablo veya anten empedansı arasındaki eşitsizlik durumunda yansıyan güç, kayıp demektir. Bu yansıyan güç anten yerine cihaz üzerine geri dönerek ısıya dönüşebilir ve cihazın çıkış katının hasar görmesine neden olabilir. SWR metre ile ölçülür.

Yani, anten ve kablo empedansımız ile kullandığımız cihazların empedansı (50 ohm) uyum sağlamaz ise hem çıkış gücünüzde düşüş olur hemde SWRnin yükseklik ölçüsünde cihazınıza zarar verme olasılığınız da artmaktadır. Bu durum aynı zamanda çıkış modülasyonunuzda  da bozulmalara sebebiyet verebilir.

TA1LSE

Empedans herhangi bir komponentinin veya elektrik devresinin akıma karşı gösterdiği eşdeğer dirençtir.

ePenguen

Yani; cihazınız ve anteninizin empedansı farklı olduğunda; cihazdan gönderdiğiniz direnç, antenin ucundan çıkıp gidemiyor. Antende biriken direnç, belirli bir süre sonunda cihaza geri dönüyor ve bu cihazın çıkış katına, yani devre kartı üzerinde TX – Gönderme yapmanıza yarayan dirençlere zarar veriyor ve cihazınızın kullanılamaz hale gelmesine sebep oluyor.

SWR oranı düşük antenler yapacağımız, güneşli ve güzel günlerde görüşmek üzere.

Yorum yapın