Baojie BJ-318 Hızlı İnceleme

Daha önce her ne kadar Çin Cihazlarının Amatör Telsizciliğe Olan Etkileri konusunda, Çin cihazlarını savunmuş olsam da; Baojie BJ-318 edindikten sonra durum farklılaştı.

Eğer elinizde Baojie BJ-318 bulunuyor ise; direkt olarak bir arkadaşınıza hediye edebilir veya yaptığınız hatayı size unutturmaması için gözünüzün önünde bir yerlere koyabilirsiniz. Satıp – satmamak sizin tercihinize kalmış.

Hızlı bir kamp programı yaptığımız gün içerisinde, mevcut mobil antenim için bir de mobil cihaz edinmek istedim. Kriterlerim tabii ki ucuz ve hızlı erişilebilir olmasıydı. Araç içerisinde, özellikle kamplarda kullanacağım için pek fazla kalite beklentim olmasa da; en azından dinleme yapabileceğim ümidiyle, ikametime 10 – 15 dakikalık mesafede 2. el olarak satılan, normal fiyatlı Baojie BJ-318’i almak üzere yola çıktım.

Satıcı arkadaşın kötü niyetli olduğunu sanmıyorum, çünkü gerçekten dost canlısı görünüyordu. Adam bana çay verdi, çay veren adam hiç kötü olur mu. Satma sebebi ihtiyaç fazlası oluşuydu ki, gerçekten ihtiyaç fazlası bir ürün. Böyle bir ürünün ihtiyaç olmasına ihtimal bile veremiyorum.

Araç içerisinde yaptığımız denemelerde başarısız olunca, dükkanda bulunan aküler ile deneme yapmaya başladık. Aslında ilk anormallikte bırakıp ayrılmak çok mantıklı bir hareket olurdu fakat bu tür konularda ne yazıktır ki çok mantıklı olamıyorum. Artık heyecana kapılmak mı yoksa eşeklik mi tam olarak bilemiyorum.

Bir şekilde simplex ve röle üzerinden denemeler yapıp cihazı satın aldıktan sonra aracıma montajını yapıp kamp alanına hareket ettik. Kamp süresi boyunca en ufak bir parazit dahi duymayışımı, bulunduğum bölgenin ıssızlığına bağladım tabii ki. Mevcut el cihazları ile simplex olarak da görüşemedik fakat bu durumun yakın mesafede cihazı baskılayabileceğinden olduğunu düşündüm tabii ki. Cihazın durup dururken dinlemeyi bırakacağını nereden bilebilirdim.

Cihaz, çalışıyor gibi gözükürken, birdenbire herhangi bir sinyal almamaya başlıyor ve bunu sizin anlamanız mümkün değil. Sadece röle istasyonları üzerinden görüşürken TX sonrasında gelen kuyruk sesini alamadığınızda fark ediyorsunuz. Tabii ki röleye giriş yapabildiğinizden emin olduğunuz bir noktada olmanız gerekiyor. Eğer bu durumu bilmiyor ve her zaman röleye girebildiğiniz noktalarda çağrınıza cevap gelmiyor, kuyruk sesi alamıyor iseniz durum çok vahim. Çünkü neden kuyruk sesi alamıyorum diye bastığınız her mandal, röle dinleyicilerine karşı kasıtlı yapılmış bir hareket gibi geliyor.

Birden bire sinyal sıkalası “Receiving” yazısı ile birlikte tam sıkala sinyal gösterir vaziyette takılı kalıyor. Bu durumda dinleme veya gönderme yapmanız tabii ki mümkün olmuyor. Bu durumun tek güzel tarafı ise; cihaz ile TX – RX yapamayacağını bilmeniz oluyor.

Kamp sonrasında yaptığımız güç ölçümlerinde tutarsız sonuçlar, ilginç SWR’ler de aldıktan sonra cihazın tutarsız, dandik ve bozuk, olduğuna karar verdik. Eve bağladığımda sorunsuz çalışıyor, araca indirdiğimde ise tekrar çalışmamaya başlıyor.

Ne kadar saçma gelse de, sorunun sadece A satırında olduğunu düşünüp, mono band olarak kullanmaya başladıktan sonra ilginç bir şekilde 1 – 2 hafta sorun yaşamadım. Fakat bugün aynı sorun B satırında da oluşunca cihazı tekrar araca indirmemek üzere eve aldım ve henüz bir anten edinmiş olmasam da, APRS iGate dinleyicisi olarak gerekli bağlantıları yapıp masa da kendisine ayrılan yere yerleştirdim. Hem gözümün önünde durup aynı hatayı bana yaptırmayacak, hem de (kararlı bir şekilde çalışır ise) faydalı bir işe hizmet edecekti.

Markaya ait herhangi bir üretici bilgisi, internet sitesi veya firmware bulunmuyor. Tabii ki user veya service manual’i de yok. Bu yüzden destek almanız mümkün değil. Google’da destek ararken bulunabilen tek şey, sorunun paylaşıldığı YouTube videosu. Sıfır aldıktan hemen sonra aynı sorunu yaşayan birisi ve yorumlarda aynı sorunu yaşayan birden fazla kullanıcı.

Öneri olarak cihazın güçten ayrılıp, tekrar bağlanması gerektiği söylenmiş. Araçta sürekli aküye bağlı olan cihazı, zaman zaman ayırıp saçma olacaktır fakat; evde cihazları kapattıktan sonra akım korumalı prizi’de düğmesinden kapattığım için, güçten ayrılıp ertesi gün (en azından günün başında) sağlıklı çalışmaya devam edecektir. Bu şekilde ve tutarsız swr’li – tutarsız çıkış güçlü olarak kullanıp – kullanmamak tamamen tercihinize kalmış bir durum.

TX yapılmadığında dinlemeyi kesmiyor ve kesintisiz olarak çalışıyor ise; yukarıda da bahsettiğim gibi APRS sinyalleri yakamala göreviyle en azından faydalı bir amaca hizmet etmiş olacaktır.

Şöyle de bir durum var ki; Youtube’da ürünü inceleyip, belirtilen teknik özelliklerin doğruluğunu kanıtlayan yerli ve yabancı ürün incelemeleri bulunuyor. Bu incelemeyi yapan kişilerin üreticisi bile belli olmayan bir cihazdan çıkar sağlayacaklarını düşünemeyeceğimiz için; her cihazda aynı problemin olmadığı anlamını çıkarabiliriz. Şansınızı denemek isterseniz, siz de bir Baojie BJ-318 satın alabilirsiniz. Kim bilir, belki Şirinler ile görüşme bile yapabilirsiniz.

Evet Çin mallarına yine kötü diyemiyorum fakat konusunda kendini kanıtlamamış markaları, sadece ucuz oldukları için satın almayın. Alınmaması konusunda ısrarcı olun.

Yorum yapın