Amatör Telsizci Veritabanı (QRZ)

QRZ (Kû – Ar – Zet) kısa kodu, telsizler ve telsizcilik ile ilgilenmeye başlayan herkesin bildiği üzere; “Beni Kim Çağırıyor?” anlamına gelmektedir. Çağrı işaretinin verilmediği veya anlaşılmadığı durumlarda, çağırdığınız veya herhangi bir istasyon “QRZ” kısaltmasıyla kim olduğunuzu sorabilmektedir. Cevap olarak çağrı işaretinizi, dilerseniz operatör isminizi ve QTH bilginizi verebilmektesiniz. Kısaca, başta çağrı işaretiniz olmak kaydı ile kendinizi tanıtmanız istenmektedir.

Bu kısaltmadan yola çıkarak kurulmuş bir internet sitesi var; www.qrz.com

Domain kaydı 1993 olan bu internet sitesine çağrı işaretiniz ile kayıt olup, paylaşmak istediğiniz bilgileri girmek, amatör telsizciler arasında geleneğe dönüşmüş durumda ve yeni amatörlerin katılımıyla, sürekli olarak büyümektedir.

Herhangi bir röle ve/ya frekansta, çağrı işaretini duyduğunuz birisini buradan sorgulamanız sonucunda; çok büyük ihtimalle ad – soyad bilgileri ile birlikte, telsizcilik geçmişi ile ilgili kısa / uzun biyografisini görebilmektesiniz.

Sınav soru veritabanında bulunan “Amatör Telsiz Hizmetinin beş amacından iki tanesi aşağıdakilerden hangisidir?” sorusunun cevabı hazırlanırken büyük ihtimalle bu site de düşünülmüştür. “Eğitimli telsiz operatörleri ile elektronik uzmanlarının sayısını artırmak ve uluslararası saygınlığı geliştirmek” olan cevabın kopuk kopuk da olsa hatırlandığına eminim.

Bu cevapta bahsedilen uluslararası saygınlığı geliştirme yöntemlerinden birisi de, www.qrz.com‘dur.

Amatör telsizcilerinin kişisel sayfaları ile birlikte ingilizce dilinde bir forumu ve forum içerisinde, el yapımı anten modelleri, haberler gibi bir çok bilgi de bulunmaktadır.

Grid Mapper özelliği sayesinde, çevrenizde kayıtlı bulunan ve konum bilgisini paylaşmış amatörlere de rahatça ulaşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Bölgenizi seçtikten sonra, eğer seçili değil ise; haritanın sol alt kısmında bulunan “Show Harms” kutucuğunu işaretlemeniz, bu özelliği kullanabilmeniz için yeterlidir.

Grid Mapper Önizlemesi

Benzer isimde yerli örnekleri mevcut olsa da, uluslararası ve ulusal olarak aranacağınız ilk veritabanı burasıdır.

Sistemin kalabalıklığından dolayı da, kayıt süresi biraz zaman alıyor ve hızlı olabilmesi için de referans gerekiyor. Belge gönderimi sırasında, amatör telsizcilik belgenizin fotoğrafını net bir şekilde çeker veya KEGM internet sitesinde bulunan Amatör Telsiz Belge Oluştur sayfasından, belgenizi pdf olarak oluşturursanız üyeliğiniz sorunsuz bir şekilde onaylanacaktır. Henüz referans olacak kadar üye olarak bulunmamış olsam da, bu sürenin 7 – 10 günü geçmeyeceğini kesin olarak söyleyebilirim.

Onay süresini minimuma indirmek için; kayıt sonrasında, forumun “Add My Call Sign to QRZ” bölümünde, sabit konularda bahsedildiği şekilde ad – soyad, şehir ve ülke bilgisi gibi temel bilgilerinizi belirterek konu açmanız durumunda, hızlı bir şekilde referans bulabilirsiniz.

Yorum yapın