Baofeng ve Farklı Markalar İçin Hazır Röle Bilgileri / Kütük Dosyası

TA1LSX Blog

Amatör telsizciler tarafından kurtarılmış hayatlar, yardımına koşulmuş insanlar olduğu; amatörler dışında kimse tarafından bilinmese de, böyle bir gerçek var. Yoğun kullanım sırasında GSM şebekesinin çökmesi veya baz istasyonlarına erişimin bulunmadığı zamanlarda telefon haberleşmesinin yapılamadığı fakat telsiz haberleşmesinin sürdürülebildiği bir çok an ve mekan bulunmaktadır. Bu konular ve geçmiş haberler ile ilgili dernek sayfalarında da bilgiler bulunmaktadır. Yani amatör telsizcilik, hobi olmasının yanı sıra; aynı zamanda afet ve acil durum anında haberleşmenin sürdürülebilmesi için gerekli bir uğraştır. Birilerinin yardımına koşabileceğimiz gibi, birilerinin yardımına ihtiyacımızın olabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmamak gerekir.

Özellikle yazın yapacağımız kamplar sırasında, yanımda cihaz bulunmasının gerekli olduğu düşüncesiyle birlikte; Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesinin batısında bulunan rölelere ait frekanslar; hem farklı amatörler ile duyuşmak, hem de ihtiyaç anında sesimizi duyurmak için ihtiyaç haline geldi. Daimi arkadaşım olan küçük kızımın da cihazdan gelen seslere alışması ve benim yaptığım kısa sohbetlerden duyduğum mutluluğu, kendisinin de duymaya başlamasıyla; bu durum benim için de artık elzem bir ihtiyaç haline geldi.

Yüzlerce röle frekansına bir çok farklı siteden ulaşılabilse de, güncellikleri konusunda her zaman şüpheler duyulmaktadır. Fakat TA1LSX tarafından hazırlanan blog sitesinde bulunan bir bölümde, 1 – 2 – 3 ve 4. TA Bölgelerine ait hazır röle / kütük dosyası bulunmakta ve bölüm içerisinde bulunan bir form aracılığı ile amatörlerden gelen mesajlar sayesinde, röle bilgilerinin her zaman güncel tutulabilmektedir.

Yazı başlığında her ne kadar marka verilmiş olsa da; paylaşılan .csv dosyası ve CHIRP isimli program aracılığı ile frekanslar, tüm cihazlara aktarılabilmektedir. Baofeng’in konuya olumsuz olarak etkisi; bu cihazlara 128 kanal kaydı yapılabilmesi dolayısıyla, hazırlanan dosyaların 128 kanal içermesidir. Bu sayı 1 – 2 – 3 ve 4. bölgeler için yeterli olsa da; 10 bölgenin tamamı liste haline getirildiğine yetersiz kalacaktır. Bu sorunun da, bölgelerde bulunan röle frekanslarının, ayrı ayrı .csv dosyaları halinde paylaşılarak çözülebileceği düşüncesindeyim. Herkes gerek duyduğu bölgelerin kaydını alarak, kullanıma devam edebilecektir.

Aynı sayfada bulunan CHIRP programının kullanımına ait özet bilgi ile dosyasınızı hızlıca yükleyebilir, sorun olması durumunda; ilgili sitede veya burada bulunan yorum alanında, konu ile ilgili probleminizi paylaşarak yardım alabilirsiniz.

TA1LSX sitesinde bulunan “Baofeng ve Bazı Telsiz Modellerin Hazır Röle Kayıt Dosyaları” isimli konuya gitmek için buraya tıklayınız.

“Baofeng ve Farklı Markalar İçin Hazır Röle Bilgileri / Kütük Dosyası” üzerine 2 yorum

    • Merhaba,

      Sitede reklam ve reklam engelleyicilerin girmesini engelleyen bir yazılım bulunmamaktadır. Bu yorumu yapabildiğinize göre sorun yok diye düşünüyorum.

      Yanıtla

Yorum yapın