Simplex Frekanslarda Tekrarlayıcı Kullanılabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde 433.500 frekansı üzerinden bir sohbete denk geldim. Sohbet konusu Çamlıca Tepesi’ne dikilen bayrak direği olunca yakınlarda bulunan istasyonların aralarında görüşmesi diye düşünüp; “qsk” diyerek sohbete dahil oldum.

Konuştuğum istastonlardan bir tanesi Avcılar, biri ise Florya’dan çıkış yapıyorlardı. Avcılar’dan çıkış yapan arkadaşın 50W ile çıkmasından dolayı, görüşebiliyor oluşumuzu ilk başta normal karşıladık fakat sohbete daha sonra el telsizi ile devam edince işler biraz farklılaştı. Evet ben yüksekteydim, kendisinin de konumu bölgeye göre yüksekmiş fakat aramızda Çamlıca Tepesi’nin 20 – 30 metrelik zirvesi ve kuş uçuşu yaklaşık 30 km. mesafe bulunuyor. Sohbetimiz sonrasında, sürekli bu frekansta dinlemede olduklarını da belirtmelerinin ardından görüşmeyi sonlandırdık.

Bugün öğle ve akşam saatlerinde 2 kez çağrı yaptım fakat sesimi duyuramadım. Onlardan da herhangi bir yaşam belirtisi yok. Bugün Pazar ve dinlemede olmama ihtimallerinden çok, sesimin kendilerine ulaşamadığı düşüncesindeyim.

Peki dün nasıl o kadar temiz bir sohbet yaptık? Arada bulunan birisi geçici bir süreliğine tekrarlayıcı çalıştırmış olabilir mi?

Bilindiği üzere rölelerde alma ve gönderme frekansı bulunuyor. Yani 439.150 MHz frekansından yayın yapan bir istasyon, 431.550 MHz frekansından duyduğu sinyalleri aktarıyor. Röle faaliyetleri tek frekans üzerinden sürdürülebilse, 2 frekans işgal edilmezdi diye düşünüyorum. Bu soruya cevap aradım fakat maalesef bulamadım. Belki de ilk soran ben olduğum için bulamamışımdır. 25 Nisan 2021 19:14

Dün kendileriyle yine aynı pencerenin kenarından, aynı temizlikte bir sohbetimiz oldu ve 4. paragrafta bulunan teori ortadan şimdilik kalkmış oldu. 01 Mayıs 2021 11:27

5 ay sonra devam edelim.

Simplex bir frekansta tekrarlayıcı kullanmak maalesef mümkün değil. Aslında bunu en başında da düşünebilirdim fakat acemi amatörlük diyelim.

Röle istasyonları, duydukları frekanstan aldıkları modülasyonu, farklı bir frekans aracılığı ile dinleyicilere gönderiyor. Gelen sinyali, aynı frekanstan yaymaları mümkün değil, çünkü; modülasyonun geldiği anten ve gönderici anten yanyana veya yakın olabileceğinden, kendi kendini baskılayarak saçma bir döngüye girecektir.

Aslında konu çok basit fakat zamanında aklıma geldiyse, birilerinin de aklına gelebilir.

Simplex frekansı uzaklara duyurmak için internet, bilgisayar veya mobil telefona bağımlı olarak çalışan Echolink tercih edilebilir.

Sevgiler,

20 Ekim 2021, 21:28

Yorum yapın