FT8 Nedir?

FT8 (veya Franke & Taylor 8) özetle; çok düşük sinyallerle dijital, şifreli bir kod gönderme modudur. CW’nun aksine, gelen sinyaller kulakla değil, WSTJ-X ve JDTX programları ile; yani bilgisayar aracılığı ile çözülebilmektedir.

Bir çok konuda olduğu gibi; amatör telsizcilikte de her amatör, kendine doğru gelmeyen konuların amatör telsizcilikte gereksiz olduğunu öne sürer. Kimileri el cihazı ile amatörlük olmaz derken, kimileri Echolink’i gereksiz bulur. FT8’de bazı telsiz amatörleri tarafından gereksiz ve/ya saçma bulunsa da, IARU, LoTW gibi bir çok otorite tarafından kabul edilmiştir.

Konu ile ilgili bilgi ve gerekli donanıma sahip olmadan yorum yapanların yorumlarının aksine; FT8 kullanımı için internet altyapısı gerekmemektedir. Bilgisayara bağlı hoparlör ve kulaklıkla da kullanılabiliyor olsa da; bilgisayara usb üzerinden bağlı cihazlar ile çok daha konforlu qso’lar yapılabilmektedir.

FT8, uzak istasyonlar ile yapılan temel QSO terimlerini içermektedir. Çağrı yapılır, karşılıklı sinyal raporu verilir, 73 diyerek iyi dilekler iletilir ve qso sonlanır. Her bir çağrı 15 saniye olmak üzere, bir qso 1 dakika 15 saniye sürmektedir. Bu durum, sinyalin ulaşmadığı zamanlarda tekrarlanan çağrılar ile uzayabilmektedir.

Bir çağrıda maksimum 13 karakter gönderilebilen FT8’in, yarışmalar ve anten testleri dahil olmak üzere, birçok kullanım alanı vardır.

Sıradan bir insanın “eee” diyeceği bir konu olsa da, durum bundan ibaret. Sıradan bir insan direkt olarak telsizciliğe “eee” dediği için çok da dikkate almaya gerek yok açıkçası.

Her bantta, FT8 ve diğer dijital modlar için frekanslar ayrılmıştır.

Yorum yapın