Doğal Afetlerde Amatör Telsizcilik

Amatör telsizcilik, 1983 yılından beri resmi olarak yapılan bir hobi olmasının yanı sıra; aynı zamanda doğal afet durumunda sağlanacak iletişimin simülasyonu, tatbikatıdır. Özellikle el cihazları ise; her deprem sonrasında popülaritesi artan deprem çantalarının, tamamlayıcı ekipmanlarıdır. Özellikle İstanbul’da beklenen büyük bir depremden dolayı, afet konusunu genel olarak deprem olarak ele almak da çok yanlış olmayacaktır.

Telsiz cihazları, herhangi bir operatöre bağlı kalmaksızın; belli bir mesafede bulunan diğer telsiz istasyonları ile haberleşmemizi sağlayan cihazlardır. El cihazlarının bataryasının dolu olması, sabit bir istasyon için ise dolu bir aküye sahip olmamız; iletişimimizi uzunca bir süre sürdürebilmemizi sağlayacaktır.

Ancak şöyle bir durum da var ki; belli bir bilgi birikime sahip olmadan telsiz cihazları ile zamanınızı ve şarjınızı boşuna harcayabilirsiniz. Özellikle acil bir durum söz konusu ise; yakınlarda bulunan istasyonlara hangi frekanslar üzerinden seslenebileceğinizi veya dernekler tarafından genelde yüksek noktalara kurulan röle istasyonlarına nasıl ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Maalesef ki; internetten satın aldığınız telsiz cihazının mandalına bastığınızda sizi kimse duymayacaktır. SCAN tuşuna basarak tarama yaptığınızda (özellikle Baofeng cihazlar) varsayılan frekans aralığı çok geniş olduğundan; görüşmenin olduğu bir frekans bulmanız çok zor olacaktır. Görüşmenin olduğu bir tekrarlayıcı röle istasyonundan sinyal yakaladığınızda ise tone değerlerini bilmediğinizden dolayı sesinizi kimse duymayacaktır.

Bu sebeplerden dolayı, doğal afetlerde kullanmak üzere bir telsiz cihazı edinmek gibi bir düşünceniz var ise; bir de amatör telsizcilik belgesi edinmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Bu hem yasal bir zorunluluk, hem de sınav başarısı için gerekli çalışma sırasında, temel bilgileri öğrenmenize yarar sağlayacak, kapsama alanınızı kontrol etmek istediğinizde kullanacağınız bir çağrı işaretiniz olacaktır. (Aslında Amatör Telsizcilik Belgesi sahibi olmayan kişilere bu cihazların satışı da yasak fakat özellikle internet pazaryerlerinde rahat bir şekilde satışı yapılabiliyor. Ben de amatör telsizcilik belgemi edinmeden önce bir tanesine sahip olmuştum.)

Amatör Telsizcilik Belgesi sahibisiniz ve bir de deprem çantası için gerekli el cihazınız bulunuyor. Bundan sonrası çok daha kolay; bulunduğunuz lokasyona yakın tekrarlayıcı rölelerin bilgilerini öğrenecek cihazınıza kaydetmek. Amatör Telsizcilik Belgeniz ile birlikte çağrı işaretine de sahip olduğunuz için; çağrı işaretinizi kullanarak ulaşılabilirliğinizi kontrol edebilir; röle de bulunan diğer istasyonlarla Simplex (Cihazdan – Cihaza, arada tekrarlayıcı röle kullanmadan iletişim) görüşme denemeleri yapabilirsiniz. Eğer gerekli ayarları yapacak bilgi birikimine sahipseniz; frekanslarda söylemeniz gereken şeyler belli;

– Konuşan istasyon TA2BUX, cihaz kontrol

*****

Cep telefonları var iken böyle bir cihaza neden ihtiyaç duyduğumuz aslında herkes tarafından biliniyor.

Bölgemizde bulunan cep telefonu baz istasyonlarının kapasitesi bölgede bulunan nüfustan daha çok; görüşme yoğunluğuna göre belirlenmekte olduğundan dolayı, herkesin telefonlarına sarılarak yakınlarını aradığı bir acil bir durumda maalesef faaliyetini sürdürememektedir.

Evet, telsiz cihazlarında da görüşme yoğunluğu olacaktır. Fakat belge sahibi her amatör, konuşma sırası kendisine geldiğinde acil bir durum olması ihtimaline karşın; cevap öncesinde bir süre mandal boşluğu bırakacak araya birilerinin girip – girmek istemediğini kontrol edecektir. Bu esnada belli bir bilince sahip hiç bir amatör sohbet etmeyeceğinden ve deprem sırasında zor durumda olan birisi öncelikli olacağından dolayı, konuşmaların arasına girerek acil durumunuzu bildirebilirsiniz.

Bu senaryoda her şey çok güzel ve yararlı. Deprem çantanızda bir el cihazı var, afet sırasında çantanıza ulaştınız ve acil durumunuzu bildirmek için bu cihazı kullandınız ve sesinizi duyurdunuz.

Amatör telsiz frekansları, sadece amatör telsizciler tarafından dinlediğinden dolayı bu cihaz ile sesinizi duyurabileceğiniz istasyonlara da ihtiyaç her zaman olacaktır. Sivil vatandaşlar olarak kullandığımız frekansları hiç bir resmi kurum dinlememektedir. Haliyle polis, itfaiye, afad gibi hiç bir kuruma direkt olarak erişiminiz olmayacaktır. Evet bir çok tekrarlayıcı röle istasyonu şebeke elektriğinden bağımsız olarak; güneş panelleri ve jeneratör ile de faaliyetlerini sürdürebilmektedir fakat bunun garantisi hiç bir şekilde verilememektedir. Bu sebepten dolayı; acil bir durumda özellikle simplex frekanslardan ulaşabileceğiniz amatörlere de her zaman ihtiyaç olduğundan, kapsama alanı daha geniş bir çatı anteni ile göçük altında kalmadığınız durumlar için de bir senaryo belirleyebilirsiniz.

Afetsiz günler dileğiyle;

Yorum yapın