Amatör Telsizcilik Belgesi Nasıl Alınır?

2020 yılında sınavların MEB’e devredilmesiyle, belge alma süreci az da olsa değişti. Sınav öncesinde “Amatör Telsizcilik Belgesi Nasıl Alınır?”, “Amatör Telsizcilik Sınavı 2021”, “Amatör Telsiz Sınavı Sonrası” gibi bir çok arama yapan birisi olarak; henüz tamamlanmamış olan Amatör Telsizcilik Belgesi alma sürecimi adım adım paylaşmak istiyorum.

Sınavları ve başarısızlık ihtimalini kabullenemeyişimden dolayı yıllardır ertelediğim Amatör Telsizcilik Sınavına bu yıl katıldım ve (sanırım 2 soruyu yanlış yaparak) 96 puan ile A Sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almaya hak kazandım. Konular ile ilgili hiç bir fikrim yokken, sadece mantık yürüterek soruları cevaplamaya çalıştığımda ne kadar başarısız olduysam, iyi bir çalışma sonrasında sınav bir o kadar kolay geldi. Yani KEGM tarafından yayınlanan 390 soruya 1 – 2 hafta boyunca çalışırsanız başarısız olmanız pek mümkün değil.

Amatör Telsizcilik Belgesi e-Sınav Başvurusu

Google’da arayarak da kolay bir şekilde ulaşıp, e-Devlet şifremiz ile giriş yapabileceğimiz Ön Başvuru Sayfasında gerekli bilgileri doldurarak ilerliyoruz. Sınav kurumu seçimi sayfasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nü seçerseniz, kırmızı bir bant üzerinde, bir sonraki sınav dönemine kadar, sınavların durdurulduğu uyarısını göreceksiniz. O yüzden Milli Eğitim Bakanlığı seçeneğini işaretlememiz sonrasında açılan sayfada bulunan kişisel bilgileri dolduruyoruz.

15 yaş üstü amatör adaylar için e-Devlet şifresi zorunlu, e-Devlet şifresi alamayan 15 yaş altı amatör adayları için ise süreç biraz daha farklı işliyor. 15 Yaş Altı MEB Elektronik Sınav Başvuru Formu burada mevcut fakat, sonrası hakkında maalesef henüz bir bilgim bulunmuyor.

Dikkat etmemiz gereken tek konu; eğer mobil bir cihaz ile giriyorsak, Vesikalık bölümü fotoğraf çekim kuralları. Dizüstü ve/ya Masaüstü Bilgisayarlarda sadece Vesikalık Fotoğraf yükleme seçeneği çıkıyorken, mobil cihazlarda, kullanımı biraz zor da olsa fotoğraf çekme seçeneği bulunuyor.

Formu doldurmanızın sonrasında Sınav Durumu Sorgula sorgula sayfasında başvurunuz “Değerlendirmede” olarak görünmeye başlıyor.

Yaklaşık 2 – 5 günlük bir süre sonrasında başvurunuzun kabul edildiğine dair bir e-posta ve sms gönderiliyor. Bu durumdan bihaber olduğumdan, haberim olsa da güvenemeyeceğimden dolayı, ben günlük olarak sorgulamamı yaptığımı söyleyebilirim.

Başvuru Kabulü Sonrasında Harç Ödemesi

Başvurunuzun kabul edilmesinden sonra Sınav Harcı Sorgula sayfasından sorgulamamız sonrasında, ilgili adımları takip ederek (Mart 2021 itibariyle 115 TL olan) sınav harcımızı kredi kartımız aracılığı ile yatırıyoruz. Kredi kartı kullanmayanlar devlet bankaları aracılığı ile de harçlarını yatırabilir fakat bir yakınınızdan kredi kartı temin edip bu şekilde yatırmak daha kolay olacaktır. Kapitalizm* bazı zamanlarda işe yarıyor.

Harcınızı yatırdıktan hemen sonra e-Sınav Belgesi Sorgulama sayfasından sınav yerinizin ve saatinizin belirtildiği belgeyi görebilir, dilerseniz yazıcı çıktısını alabilirsiniz. Sınav girişinde kimliğiniz ile birlikte e-Sınav Giriş Belgenizin de mutlaka yanınızda bulunması gerekiyor.

e-Sınav Süreci ve Gerekli Bilgiler

e-Sınav salonu, genellikle devlet okullarının bir bölümünde hazırlanan ve İstanbul’da 12 farklı noktada bulunan salonlara deniyor. Ben, sınava Haydarpaşa Lisesi’nde girdim. Aynı anda en fazla 15 – 20 kişi bulunduğundan; girişte ve/ya sınav esnasında herhangi bir karmaşa olmuyor. Sürekli olarak aynı işi yapan memurlar ise tüm bilgileri, yüksek sesle anlaşılır bir şekilde tekrarlıyor.

Her ihtimale karşı 1 saat öncesinde gittiğim sınav merkezine, yine karmaşayı önlemek adına 15 dakika kalana kadar giriş dahi yapılamıyor. Öncelikle bu konuda rahat ve hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. 5 dakika kalana dek dahi geç kalmış sayılmazsınız.

Sınav giriş belgesinde de belirtildiği gibi; sınav salonuna herhangi bir elektronik cihaz ile giriş yapılamıyor. Bu uyarı, kapıdaki güvenlik görevlisi tarafından da yapılıyor ve hemen sonrasında güvenlik kulübesi / odasında bulunan dolapların, 5 TL’lik bedel karşılığında kiralanabildiği bilgilendirmesini yapıyor fakat her okulda olacağının garantisini veremiyorum.

1 polis memuru ve 2 sınav görevlisinin bulunduğu (sanırım) 20 kişilik salona giriş yapmadan önce herkes ismi ile çağırılıp, göz ile kişiler kontrol ediliyor.

Joker kullanıcılar, yani başkasının yerine sınava girmek üzere gelen kişiler, uyarının yapıldığı esnada çıkıp – giderlerse hiç bir şey olmuyor, sınavların yapıldığı bilgisayarlarda bulunan kameralar aracılığı ile yapılan doğrulamada gerçek kişi olmadıkları tespit edilirse, haklarındayasal işlem başlatılıyormuş. Bu kişilere joker dendiğini de bu sayede öğrenmiş oldum.

Salona giriş sonrasında, salon görevlisi tarafından sol üst köşesinde fotoğrafınız olan monitörün bulunduğu masaya yönlendiriliyorsunuz. U düzen bir internet kafeden farkı olmayan e-Sınav salonunda, maskenizi açarak yüz taramanızın yapılmasını bekliyorsunuz. Sınav görevlisi taramanın yapıldığı ve maskenizi kapatabileceğiniz bilgisini verdikten sonra monitörde bulunan canlı görüntünüze kaş – göz işareti yaparak zamanın geçmesini, sınav saatinin gelmesini kadar bekliyorsunuz. 15 dakika kala geldiğiniz ve gerekli bilgilerin yapıldığı esnada 10 dakika harcandığı düşünülürse, sınav salonunda bekleme süreniz 5 dakika olacaktır.

Sınav Soruları

Kaçının hangi bölümden geldiğini bilemediğim fakat, teknik sınavda bulunan görselli sorulardan hiç birinin gelmediğini söyleyebileceğim 50 soruluk sınav soruları, şıklarının soru bankasında bulunduğu sırada karşınıza çıkıyor. 3 tane olmasını beklerken, bana 1 adet mors sorusu geldi. Eğer yeteri kadar hazırlandıysanız, sınav toplamda 6 – 7 dakika kadar sürüyor.

Sınavda salon görevlileri veya sınava giren diğer kişilerden yardım almanız mümkün değil. Vaktinizin ve 115 TL.’nizin kaybolmaması için sınava mutlaka hazırlanmanız gerekiyor. Dilerseniz, Sınavlara Hazırlık bölümünde bulunan Online Sınav aracılığı ile de çalışabilir, sınav hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sınav oturumunuz bittikten hemen sonra https://meb.esinav.gov.tr adresinden sınav sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. 45 dakika sürecek olan sınavınız 13:45’te başlayıp, 14:30’da bitiyor ise; sonuçlar 14:30 itibariyle açıklanıyor.

Sınavı 60 ve üzeri bir puanla tamamlayarak A / B – C sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almaya hak kazandıysanız işlemlerimize KEGM ile devam ediyoruz.

Belge Harcı ve Son İşlemler

Ortalama 7 gün içerisinde, Amatör Telsizcilik Belge harcımızı yatırmak için Telsiz İşletme Müd. Borç Sorgulamaları sayfasından, Amatör Telsizcilik Borcu seçeneğini işaretleyip, T.C. Kimlik Numaramızın girerek sorgulamamızı yapıyoruz. “Sorgu Sonucu Bulunamadı” uyarısı, bir süre daha beklememiz gerektiği anlamına geliyor. Benim belge ücretimin sisteme yansıması 12 gün (9 iş günü) sürdü. Eğer sorgu sonucu sonrasında, sınav harcında olduğu gibi belge harcınızı da yatırdıysanız; geriye sadece KEGM’ye e-posta aracılığı ile dilekçenizi ulaştırmak kalıyor. KEGM sitesinin Amatör Telsiz / Belge Verme ve Yönetmelikler bölümünde bulunan dilekçe örneğini buradan da indirebilirsiniz.

Belge ücreti Nisan 2021 itibari ile 150 TL

Boşlukları, doldurarak hazırladığınız dilekçeyi, ıslak imzalı olarak; [email protected] adresine e-posta aracılığı ile göndermenizin ardından yapmanız gereken tek şey beklemek. Dilekçenizin ulaştığına yada çağrı işaretinizin oluşturulduğuna dair herhangi bir geri dönüş yapılmıyor fakat (büyük ihtimalle dilekçenizi gönderdiğiniz günün ertesinde) çağrı işaretiniz sisteme girildiğinde, belgeniz henüz kargoya verilmemiş olsa dahi Amatör Telsiz Belge Oluşturma sayfasından çağrı işaretinize ve geçici Amatör Telsizcilik Belgenize ulaşabiliyorsunuz. Çağrı işaretinizin oluşturulmasının ardından yaklaşık 15 günlük bir sürede, belgeniz PTT Kargo ile size ulaştırılıyor.

Tebrikler.

Yazıda eksik olduğunu düşündüklerinizi veya merak ettiklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz.

“Amatör Telsizcilik Belgesi Nasıl Alınır?” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba,
  Bir iki sorum olacak, yardımcı olabilirseniz sevinirim :

  Sınavda başarılı olunduğunda, dilekçeyi ( sanırım ıslak imzalı doldurulmuş dokümanın taranmış halini ) doğrudan kıyı emniyeti e-posta adresine göndermek yeterli mi? Kişisel başvuru ya da posta ile göndermeye gerek yok yani. Öyle ise, e-posta içeriğinde biometrik fotoğraf dijital kopyası ve kart harç bedeli dekont kopyasına ihtiyaç var mı, yoksa bunları zaten sistemden denetleyebiliyorlar mı? Bazı yeni yorumlarda, Kıyı Emniyeti sitesindeki “Belge oluşturma” adımını yürüttüğünüzde ( harç vs. ödendi ise ) doğrudan plastik kartın adresinize postalanacağı yazılmış ( acaba e-posta adımını da mı otomatikleştirdiriler?). Son olarak da kart harç bedeli mutlaka VakıfBank şubelerine mi yatırlıyor ( TCKN ve amatör telsiz kart bedeli olarak söylemek yeterli oluyor mu?) , yoksa artık sınav harcı gibi online yatırma olanağı var mı?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba, geciktiğim bu süre içerisinde umarım belgenizi almışsınızdır.

   Islak imzalı belge göndermeye gerek yok, ben ıslak imzalı belgemin kopyasını e-posta olarak göndermiştim. Kart da adresime posta yolu ile gönderildi.

   E-Posta adımı büyük ihtimalle otomatikleşti ve kiyiemniyeti sistemi üzerinden tıklayarak yapılabiliyor. Çünkü benim sınav dönemim sonrasında (belirli bir bedel karşılığı da olsa) çağrı işareti seçme seçeneği geldi.

   Eğer hala çağrı işaretinizi almadıysanız adımlar için yeni sistemi inceleyebilirim.

   Yanıtla
 2. Merhaba. Sınava hazırlanmak amacıyla video mu izlesem, PDF haldeki soru bankalarını mı indirsem derken bu siteyi buldum. 5 gün kadar bir sürede boş vakitlerimde test çözerek geçen gün 100 tam puanla A sınıfı belgemi almaya hak kazandım. Yine de uyarı, sitede yoğun çalışma dönemimde 2 soruda hatalı şık girildiğini gördüm ama hangi sorular olduklarını not almamışım, bulabilirsem belirtirim. Yine de bence sınava hazırlık için en iyi sınav burada! Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yorumunuzu çok geç gördüm, kusura bakmayın lütfen. Çok fazla spam yorum geldiği için bir çok zaman fark edemiyorum.

   Hatalı şık konusunda büyük ihtimalle haklısınız. Hata olmaması adına, tüm soru ve cevapları elle girmeme ve defalarca kontrol etmeme rağmen gözümden mutlaka kaçmıştır.

   Havada duyuşmak dileğiyle, görüşmek üzere.

   Yanıtla
 3. Yeni kartları gördünüz mü arkadaşlar?
  Gerçekten bu kadar kötü ve yanlış bir tasarım görülmemiştir. Üstelik eskisi gayet doğru ve güzelken…
  Üzerinde kıyı emniyeti genel müdürlüğünün logosu dahi yok…tüm tasarım kuram ve yöntemleri ihlal edilmiş, saçma sapan, süper dengesiz bir görsel…kim yaptıysa bence tutuklanmalı…o derece kötü.

  Yanıtla

Yorum yapın