Amatör Telsiz Band Planı

A / B veya C Sınıfı Amatör Telsizcilik Belgemizi aldıktan sonra, sıra artık telsiz kullanımı ve genel kurallara geliyor. Öncelikle bilmenizi isterim ki; Amatör Telsizcilik Belgesine sahip olmanız, tabiri caizse kafanıza göre telsiz kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Rölelerde dahi uyulması gereken kurallar var fakat bunun öncesinde, telsiz ayarlarımız ile ilgili uymamız gereken yasal kurallar bulunuyor. Bu durum yasal olarak ve herhangi bir polis kontrolünde kendimizi savunabilmemiz için gereklidir.

Baofeng markalı el cihazları için konuşmak gerekirse; bu cihazlar, amatörler için üretilmiş cihazlar olsa bile, 136-174MHz ve 400-520MHz aralıkları açık olarak geliyor. Ülkemizde kullanmamız gereken frekans aralıkları ise; 144-146MHz (VHF), 430-440MHz (UHF)‘dir. Telsizinizde bulunan frekans aralıklarının, olması gerekenden fazla olması sizi zan altında bırakmayabilir diye düşünebilirsiniz fakat bu konuyla ilgili sıkıntılar, bir çok zaman yaşanabilmektedir.

A sınıfı belgeye sahip amatör telsizciler, amatörlerin kullanımına açık olan bütün frekans bandlarını kullanabilir ve istasyon kurabilirler. B ve C sınıfı belgeye sahip istasyonların çalışma yapacağı bandlar ise, a sınıfı belgeye sahip istasyonlara göre biraz daha kısıtlı oluyor.

Amatör Telsiz Band Planında, VHF ve UHF bandları dışında ayrılmış LF, MF, HF, SHF ve EHF gibi frekans bandları da bulunuyor fakat bunlar şimdilik konumuzun dışında.

Band aralıklarının kullanım detayları ile ilgili bilgiler için, Amatör Band Planını inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın